Czym jest bushcraft ?

Definicja

Bushcraft to wykorzystanie i ćwiczenie umiejętności, zdobywanie i rozwijanie wiedzy i zrozumienia, aby przetrwać i rozwijać się w środowisku naturalnym.
Źródło : Wikipedia

O jakich umiejętnościach mowa ?

Definicja, do której źródła odnosimy się, klasyfikuje poniższe dziedziny i opisuje je jako „podstawowe fizjologiczne potrzeby ludzkiego życia”:

  • pozyskiwanie żywności (poprzez żerowanie, tropienie, polowanie, zastawianie pułapek na zwierzynę, wędkarstwo, a także pozyskanie jadalnej roślinności)
  • pozyskiwanie i uzdatnianie wody
  • umiejętność budowania schronień
  • opanowanie sztuki rozpalania ognisk

Z kolei w formie uzupełnienia uznaje się umiejętność w zakresie:

  • robienia sznurka, węzłów i wiązań
  • rzeźbienia w drewnie
  • sztuki obozowania
  • medycyny / zdrowia
  • nawigacji w oparciu o konwencjonalne metody

Rozumienie definicji Bushcraftu

Nie od dziś wiadomo, że punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Każdy z Nas postrzega i rozumuje Bushcraft inaczej.

A jak postrzegały ten termin znane postacie związane z Bushcraftem ?

Mors Kochański

„Im więcej wiesz, tym mniej nosisz.” – Mors Kochański

Słowa Morsa Kochańskiego (kanadyjczyk polskiego pochodzenia), jednego z „ojców” bushcraftu, chyba najlepiej odzwierciedlają potrzebę ciągłego kształcenia umiejętności „krzakorzemieślniczych”.

To właśnie dzięki zwiększaniu naszych kompetencji jesteśmy w stanie wykonać więcej.
Siekiera, za pomocą pomocą której dotychczas rąbaliśmy tylko drewno, teraz także pozwoli wykonać większość prac obozowych. Nóż już nie służy jedynie do krojenia chleba a wzbogaca nasz pobyt w lesie o takie elementy wyposażenia jak kuksa czy też łyżka z drewna.

Mors znany jest również ze swojej książki pt. „Bushcraft”, a także wielu publikacji.

Na jego stronie możemy przeczytać:

„Mors Kochański spędził całe życie na gromadzeniu wiedzy o bushcraft’cie i jest instruktorem od ponad 40 lat.”

Ray Mears

LOCATION: KOPKA RIVER, WABAKIMI PROVINCIAL PARK

Wiedza jest kluczem do przetrwania, a prawdziwe jej piękno polega na tym, że nic nie waży.” – Ray Mears

Kolejną sylwetką świata „buszkraftu”, którego warto zacytować jest brytyjczyk Ray Mears. Doskonale widać jak autor tych słów również odnosi się do wiedzy w takim samym rozumieniu co cytowany wyżej Mors Kochański.

Od roku 1994 tworzył serię filmów dokumentalnych dla BBC „Wild tracks” oraz „Tracks”. Od 1997 programy te były już opatrzone jego imieniem i nazwiskiem: „Ray Mears’ Bushcraft”, „Ray Mears’ World of Survival”, „Survival with Ray Mears”. Następnie od 2010 zaczął współprace z telewizją ITV, dla której kontynuował serię swoich dokumentów. Jest także autorem wielu książek o tematyce survival’owej i bushcraft’owej.

Wyposażenie

Co tak naprawdę jest Nam potrzebne aby „uprawiać buszkraft”? Przede wszystkim potrzebne są chęci, z których powstanie nasza motywacja, a później być wykształtuje się pasja.

Jeżeli już zdecydowałeś się wyruszyć z domu w bezkresną otchłań lasu i jesteś gotowy na przygodę to warto mieć też ze sobą atrybuty, o których wspominały sylwetki bushcraft’u – umiejętności. Takowe nabędziesz z każdą kolejną wyprawą. Przekonasz się o tym przy każdej kolejnej okazji gdy będziesz miał do czynienia z realnymi problemami takimi jak rozpalenie ogniska, uzdatnianie wody, przygotowanie posłania czy na przykład zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego.

Żeby przygotować obozowisko do wygodnego i bezpiecznego pobytu w lesie potrzebujemy też trochę sprzętu. Na łamach naszej strony będziecie mieli okazję zapoznać się bliżej z narzędziami, rozwiązaniami czy po prostu sprzętem przydatnym do bushcraftowowania.

Przede wszystkim zadbaj o podstawowe aspekty jak woda i pożywienie. Dobieraj także odzież do panujących warunków pogodowych oraz przewidywanych, możliwych zmian pogody. Koniecznie przestrzegaj zasady „Leave no trace” czyli w trakcie Twojej wędrówki i biwaku, każde miejsce w którym przebywasz pozostaw w takim stanie w jakim je zastałeś. To jest podstawowa zasada do życia w zgodzie z Naturą.

Niepodważalnym liderem wśród narzędzi z pewnością będzie nóż.

Najlepszy nóż jaki masz, to ten w kieszeni, bo zawsze go masz. – powiedzenie często spotykane w Internetowych dyskusjach.

To właśnie ten kawałek stali przyodziany w poroże, drewno bądź tworzywa sztuczne będzie nieodłącznym kompanem naszych wędrówek. Mnogość rodzajów noży przyprawi Was niejednokrotnie o ból głowy, a co gorsza o ból Waszych portfeli. Niemniej jednak miejcie na uwadze, że nóż nie musi kosztować krocie, wystarczy już prosty, solidny nóż, który dostaniesz w najbliższym sklepie sportowym za przyzwoite pieniądze. Im bardziej będziesz wgłębiać się w temat doboru odpowiedniego nożna do konkretnych czynności, tym bardziej dobierzesz sobie taki, który będzie pasował Ci najlepiej.

Nożem nie tylko będziesz przygotowywał jedzenie, wykorzystasz go także do batonowania, przygotowania posłania czy różnych innych czynności, które mogą Cię napotkać podczas wędrówki lub biwaku.

Wielu z Was już zapewne już czeka na wzmiankę o siekierze. I słusznie. Nie wolno pominąć tej pozycji kiedy mówimy o pracach obozowych, ale już niekoniecznie musi Ci ciążyć na zwykłe wędrówki.

Przydatne będzie także krzesiwo, które zapewni Ci możliwość rozpalenia ogniska. Z czasem poznasz zapewne inne metody rozpalenia ogniska, ale to przyjdzie z Twoim zaangażowaniem i doświadczeniem.

Gdzie iść?

Można powiedzieć krótko – do lasu 🙂

Na naszej grupie na Facebooku, a także stronie – znajdziesz sporo relacji ludzi podzielajacych pasję do bushcraftowania z wielu różnych zakątków Polski. Zainspiruj się tymi rejonami, pamiętaj, że nie musisz od razu uderzać w głębokie Bieszczady – wystarczy zacząć od Twojej najbliższej okolicy.

Możesz także zainteresować się dołączeniem do jednej z lokalnych grup bushcraftowych – większość z nich z otwartymi ramionami wybierze się na wędrówkę z nowymi towarzyszami.

Pamiętaj też aby unikać bushcraftowania w rezerwatach, a także innych obszarach strzeżonych/chronionych oraz takich, gdzie wstęp został ograniczony przez Lasy Państwowe.

Podsumowanie

Weź tylko wspomnienia, zostaw tylko ślady. – Ray Mears

 Powyższe zagadnienia, które przytoczyliśmy mają tylko zachęcić Cię do dalszego uczestniczenia w życiu naszej grupy Bushcraft Poland oraz treści jakie będziemy udostępniać na łamach tej strony.

Serdecznie zapraszamy Cię do dołączenia do naszej społeczności – obiecujemy, że na pewno nie zawiedziesz się! 🙂

Z leśnymi pozdrowieniami,
Administracja Bushcraft Poland
kontakt@bushcraftpoland.pl